strona główna | spis nazwisk

Henryk Kopff

syn Wiktora Adama Karola

(ur.17.07.1844-zm.2.12.1911)

     Henryk Kopff był agronomem, ukończył słąwną wówczas szkołę w Dublanach k/Lwowa,  nic więc dziwnego, że jego ojciec Wiktor powierzył mu zarządzanie nabytym w 1869r. majątkiem w Zakliczynie, a od 1871r. został dzierżawcą tej posiadłości. Wg Aleksandra Mysińskiego czynsz dzierżawny płacony na rzecz matki Józefy wynosił tysiąc złotych reńskich, czemu Henryk nie mógł sprostać. Rodzice przejęli ponownie zarządzanie Zakliczynem, a Henryk nabył folwark Jankówkę koło Wieliczki. 

W Jankówce w XVII wieku znalazł schronienie arianin Andrzej Wiszowaty, pisarz i kaznodzieja, wnuk Faustyna Socyna, którego grób znajduje się w nieodległych Lusławicach.


Józef Mehoffer: WIDOK WIOSENNY Z JANKÓWKI


Jankówka: z dawnego budynku dworskiego pozostała piwnica

W roku 1912 Jankówkę nabył Józef Mehoffer, który obok starego dworu założył słynny ogród. Jego dziełu poświęcona jest praca doktorska p. Zofii Malinowskiej „Ogrody Józefa Mehoffera

Jednak i ta próba umiejętności gospodarowania zakończyła się niepowodzeniem. Po śmierci rodziców spadkobiercy powierzyli administrację Zakliczyna rozmaitym zarządcom, którzy ongiś kwitnącą majętność doprowadzili do ruiny, z której podźwignął ją w 1906r. brat Henryka, Józef. 

Uparty w postanowieniu zostania ziemianinem Henryk zajął się wniesionym w posagu przez żonę Marię (ur.1849-zm.11.03.1911), córkę Aleksego i Wiktorii Bilińskich, majątkiem w położonych nieopodal Raciechowicach.

Aleksy Biliński

Aleksy Biliński był właścicielem rozległych dóbr w skłąd których wchodziły: Raciechowice z pięknym zabytkowym dworem, Czasław, Poznachowice Dolne i Górne i Stojowice. Testamentem z roku 1871 podzielił ten majątek pomiędzy swoje córki:
 


Dwór w Czasławiu

- Kassylda, żona Attala Przyborowskiego otrzymała Stojowice,
- Florentyna, żona burmistrza Podgórza Wacława Adamskiego - Czasław
- Maria, żona Henryka Kopffa - Raciechowice.

Testament zawiera szereg zastrzeżeń mało zrozumiałych w dzisiejszych czasach, ale charakterystycznych dla ducha tamtej epoki.

 

Henryk Kopff z żoną Marią i szwagierką Florentyną

    Informacje zaczerpnięte z Księgi rodzinnej (rękopis) spisanej przez Mieczysława Dąbrowskiego.

    "Pp. Henrykostwo Kopffowie gospodarowali na wsi w majątku Raciechowice pod Dobczycami ...

Na schodach dworu w Raciechowicach.
Od lewej: bracia Bronisław i Marian Kopff (synowie właściciela dworu przed Rettingerami), NN, NN, NN, Ewa i Anna Rouppert.
Siedzą na schodach od lewej: żona Mariana Kopffa, Olga Kopff, Kazimiera Rouppert, Jan Spytek

Dwór w Raciechowicach - stan obecny                foto: (C) Marcin Bajer 1999

... zacna i wielkiej dobroci pani Henrykowa pochodziła z domu Bilińskich, brat jej Stanisław był komisarzem w Podgórzu ... Majątek pp. Henrykostwa z czasem rozszedł się skutkiem niepowodzeń i licznej rodziny - a na stare lata zajmował p.Henryk skromny urząd w Komisaryacie miejskim."

 

Stanisław Biliński pod koniec XIX wieku był naczelnikiem straży ogniowej Podgórza (patrz: www.podgorze.pl

Siostra Marii z Bilińskich Kopffowej, Florentyna, była żoną Wacława Adamskiego, burmistrza Podgórza. 

Dwór w Raciechowicach ma burzliwą historię ("Rzeź galicyjska"). Jego wiekowy właściciel Kasper Biliński, starosta dobczycki, w czasie powstania Jakuba Szeli w 1846r. został zamordowany razem z synem przed kominkiem, który dotrwał do naszych czasów (zdjęcie poniżej).

Herby na frontonie dworu (stan obecny)

Warto prześledzić dalsze losy dworu w Raciechowicach. Nabył go dr Odo Bujwid, jeden z pierwszych polskich bakteriologów, uczeń Pasteura, potem właścicielem był gen. Stanisław Rouppert, przewodniczący Polskiego Komitetu Olimpijskiego w czasie olimpiady w Berlinie w 1936r. Dziś powrócił do rąk jego spadkobierców. 

Henryk i Maria Kopffowie mieli sześcioro dzieci: Adama Wiktora, Bronisława, Mariana, Olgę, Zofię i Irenę.

Adam Wiktor
Kopff

(ur.1875-zm.1931)

Bronisław Kopff

(ur.29.08.1874r.
-zm.26.02.1955r)

Marian Kopff

(ur.5.10.1873r.-
zm.25.11.1947r.)

Olga Kopffówna

(ur.8.02.1880r.-
zm.31.03.1959r.)

Irena Kopff

(ur.1885r.
-zm.18.02.1928r.)

Zofia Kopffówna

(ur.1876r.-zm.30.12.1890r.)

Zofia Kopffówna zmarła 30.12.1890r. w Krakowie i spoczywa w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim wraz z rodzicami, którzy zmarli w 1911r.

 

 

 

 

Synowie Marii i Henryka: Marian, Bronisław i Adam Wiktor 

Bibliografia:
Aleksander Mysiński "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie"
Zbiory prywatne