strona główna | spis nazwisk

Leon Kopff

syn Wiktora Adama Karola 

(ur.2.03.1856-zm.6.01.1933)

       Leon Kopff, syn Wiktora i Józefy z Grabowskich był lekarzem. 

Słownik Lekarzów Polskich z roku 1888: 
Kopff Leon ... do nauk gimnazyalnych i lekarskich (od r.1874) przykładał się w rodzinnem mieście. Stopień doktorski osiągnął na wszechnicy jagiellońskiej w roku 1889 w marcu i zaraz objął służbę lekarską w szpitalu ś. Łazarza w Krakowie. W drugiej połowie tegoż roku wyjechał dla dalszego kształcenie się zagranicę, a w maju 1881r. został mianowany asystentem przy katedrze chemii lekarskiej w uniwersytecie jagiellońskim.

W Bibliotece Jagiellońskiej znajdują się egzemplarze jego prac naukowych z dziedziny medycyny. 

karty katalogowe Biblioteki Jagiellońskiej

     W roku 1889 został lekarzem rządowym uzdrowiska Krynica. Z tego okresu pochodzi broszura pt. "Zakład zdrojowo-kąpielowy w Krynicy", w której opisał miasto i przebywających na leczeniu kuracjuszy. Z notatek tych korzystają współczesne przewodniki turystyczne (Krynica-Soplicowo). 

Po przyjeździe do Krynicy siostry Emilii, wdowy po prof. Piotrze Burzyńskim otworzył wspólnie z nią pensjonat "Wisła". Jego stałym miejscem zamieszkania był Kraków, ale Krynicy pozostał wierny do końca życia - co roku, w sezonie letnim, przenosił swą praktykę lekarską do tego uzdrowiska. 

Pensjonat "Wisła" - dzisiaj

Charakterystyczną postać dra. Leona Kopffa w swojej książce "Tamten Kraków, tamta Krynica" tak opisuje Eleonora z Cerchów Gajzlerowa:  "Jeden z najstarszych lekarzy, dr.Leon Kopff, mieszkał  Pod Topolami ...Wzrost nieduży, mocno łysy, w binoklach, nos krótki, a reszta ginęła w gęstwinie brody i wąsów. Był domatorem, mało współżyjącym z kolegami. Widywałam go czasem idącego w długiej i szerokiej pelerynie do parku, coś pod nią ukrywającego /może koszyk?/ .W ręce trzymał kostur , grubą prostą gałąź z rzeźbionymi wzorkami. Cichą porą obiadową gdy wracał z parku ,obciążony tajemniczymi skarbami pod peleryną ,chylił się na bok pod ich ciężarem."

W roku 1907 odnajdujemy doktora Leona Kopffa w spisie właścicieli nieruchomości w Krakowie:

IV 93 Batorego 7 Piasek KOPF Leon, Dr

IV 92 Sobieskiego 1 Piasek KOPF Dr Leon

     Adres ten potwierdza również Księga Adresowa Polski z 1929r. 

    Ożenił się z Heleną Węgrzynowicz (ur.24.12.1870 w Ułazowie powiat Cieszanów), córką Mikołaja i Zofii z domu Homik. 

    Zachowały się wstrząsające listy pisane pod koniec życia owdowiałej w 1933r. Heleny.

           Droga i Kochana Pani!

        Za życzenia przesłane na moje imieniny serdecznie dziękuję. Nie pisałam w ogóle bo byłam ciężko chora. Obecnie dzięki pielęgnacji mojej synowej jest prawie dobrze. Jak stwierdził dr Pawłowski byłam zagłodzona i wpadłam w złośliwą anemię. Mogłabym przyjść do siebie do zdrowia gdybym miała dobre odżywianie ale niestety w domu brak ciągle grosza. Już moc rzeczy wyprzedałam na życie a co będzie dalej nie wiem.(...) Lola syna mego nie ma bo zaginąl w Katyniu a Staszek wyrzekł się ojczyzny i rodziny i poszedł w świat. Została mi tylko synowa Lolowa która się obecnie mną opiekuje. Mogę wyjść do kościoła i do miasta bo już nigdzie nie puszczam się w drogę. Jak się Pani powodzi czy już Pani zdrowa. Pozdrawiam serdecznie.

    Helena Kopffowa                                                                  Kraków,25 V 1946 r.


    Droga Pani!                                                                                Kraków 6 /6 1946

    Jeszcze raz dziękuję za pamięć okazaną mi przez złożenie mi życzeń imieninowych. Życzenia jednak nie wystarczają do zaspokojenia potrzeb życiowych. Będąc w ciężkich warunkach materialnych zmuszona jestem przypomnieć Pani ,że termin płatności pożyczki udzielonej Pani minął już dawno a Pani ostatnio jakoś o tem nie wspomina. Naprawdę dłużej czekać nie mogę ,bo jestem chora na złośliwą anemię i potrzebują zastrzyków które kosztują 2000 zł a ja na to nie mam .Liczę na to że Pani zrozumie i niezwłocznie przysle. Nie pisze wiele bo mnie to męczy. Pozdrawiam serdecznie

                          Helena Kopffowa

W rok po napisaniu tych listów Helena Kopffowa zmarła (4.06.1947r.)



Leon i Helena mieli trzech synów.

Leon Wiktor Aleksander
de Kopff

(ur.11.03.1898-zm.1940)

Stanisław de Kopff

(ur.8.08.1901 ,zm.1974)

Jerzy Kopff

(ur.1.01.1907-zm.?)

Stanisław de Kopff syn Leona, ożenił się 20.11.1934r. w krakowskim kościele św. Mikołaja z Zofią Agnieszką Skoczek.  W 1945r. wyemigrował do Australii. W roku 1951 wraz z żoną zamieszkali w Nowej Zelandii.
Archiwum Państwowe Nowej Zelandii zawarło klauzulę dotyczącą daty udostępnienia dokumentów do roku 2074.

Data śmierci Jerzego Kopffa nie została ustalona - spoczywa on na Cmentarzu Rakowickim, podobnie jak jego rodzice.

 

Bibliografa:
Słownik Lekarzów Polskich, autor: Stanisław Kośmiński, Warszawa 1888
Księga Adresowa Polski, 1929
Archiwum PCK Warszawa
Zbiory prywatne