strona główna | spis nazwisk

Emilia Burzyńska
(z domu Kopff)

córka Wiktora Adama Karola

(ur.1846-zm.29.06.1917)

     Emilia wyszła za mąż za Piotra Burzyńskiego (1817-1879), prawnika, prof. UJ i sędziego CK Trybunału Krakowskiego.


Piotr Burzyński


karta katalogowa Biblioteki Jagiellońskiej

     W 1873r. małżeństwo Burzyńskich zakupiło majątek w Czechówce (dwór rozebrano w okresie międzywojennym), który w rękach rodziny pozostawał do 1888r. Mieli dwóch synów: Stanisława, lekarza austriackiej marynarki wojennej a po odzyskaniu niepodległości - polskiej, i Władysława, wsławionego głównie wyczynami myśliwskimi.

Stanisław Burzyński

Po śmierci ojca Piotra Burzyńskiego (1879r.) małoletnimi synami Emilii zaopiekował się dziadek, Wiktor Kopff, a po jego śmierci (1889r.) nieletnim jeszcze Władysławem dr. Karol Estreicher (senior), dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.

Władysław Burzyński

 Po śmierci męża Emilia zamieszkała w Krynicy, gdzie otworzyła pensjonat dla zamożnych kuracjuszy. Tak opisuje go Eleonora z Cerchów Gajzlerowa w swoich wspomnieniach:

"...popularny pensjonat Wisła – własność pani Emilii Burzyńskiej ,wdowy po profesorze Uniwersytetu Jagiellońskiego – położony był trochę bliżej teatru ,również za rzeczką. Willa mała , drewniana ,o schodach wewnątrz budynku bardzo wąskich – całe szczęście , że nie doszło tam nigdy do paniki. Pensjonat ocieniała ciemna, gęsta zieleń drzew szpilkowych ,dochodziło się do niego przez mostek ,wówczas jeszcze drewniany. Na poręczy siadywała  ukochana papuga właścicielki, Żakometa . Darła się zawsze, powtarzając swoje imię .Nie bała się ludzi, była towarzyska i oswojona. W pensjonacie tym zatrzymywała się sama śmietanka, arystokracja ,ziemiaństwo i dorastające panienki z dobrych domów, powierzane pieczy pani profesorowej. Pamiętam panią Burzyńską, siwiutką staruszkę chodzącą po Krynicy w dni upalne, ubraną na biało od stóp po siwe włosy. Dziwili się niektórzy mówiąc :”Staruszka zamiast na czarno , ubiera się na biało. To jakoś nie wypada w tym wieku”. Matce mojej natomiast bardzo podobał się ten strój biały, ładnie harmonizujący z kolorem włosów."

Emilia Burzyńska (1915r.)

Do naszych czasów zachował się zbiór zaproszeń przesyłanych na krynicki adres Emilii Burzyńskiej. 

Zaproszenia przysyłali członkowie rodziny, krewni i znajomi, wśród których odnajdujemy wiele znaczących nazwisk.

Niektóre z nich można obejrzeć tutaj:

zaproszenie1.jpg (239157 bytes) zaproszenie 2.jpg (181676 bytes) zaproszenie3.jpg (364064 bytes) zaproszenie6.jpg (250393 bytes) zaproszenie5.jpg (190019 bytes)

 Zaproszenia te przychodziły na adres Emilii jeszcze po jej śmierci  (29.06.1917r.), wtedy gdy właścicielami pensjonatu byli pp. Bogdani. Dziś "Wisłą" zarządzają ich spadkobiercy, w których rękach znajduje się pamiątkowy album.

Synem Władysława, a zatem wnukiem Emilii był Zbigniew Burzyński (zm.1971r.), słynny baloniarz, dwukrotny zdobywca pucharu Gordon Bennetta. 

     Emilia i Piotr Burzyńscy spoczywają na Cmentarzu Rakowickim.

 

Więcej informacji na stronie rodziny Burzyńskich