strona główna | spis nazwisk

 

Konstanty Kopff

syn Jana

(ur.1803-zm.1868)

Portret ze zbiorów Muzeum Historycznego m.Krakowa     

     Syna Jana Wincentego i Tekli z Danielskich pod kierunkiem ojca sposobił się do zawodu malarza. Choroba zakończona bezwładem połowy ciała nie pozwoliła mu na pogłębienie studiów. Otoczony opieką rodziny, udzielał w Krakowie lekcji rysunku dzieciom, sam wykonując książeczki z ilustracjami obyczajowo-dydaktycznymi. Poniżej prezentujemy akwarele z książeczki wykonanej dla dzieci Ambrożego Grabowskiego.

Obrazki te są interesujące przez swą naiwność a równocześnie przez realistyczne spojrzenie. Przypominają nieco twórczość Nikifora podobnie jak Konstanty cierpiącego na niedorozwój fizyczny i umysłowy. Stanowią też ilustrację życia krakowian w czterdziestych latach dziewiętnastego wieku. 

    Konstanty Kopff był jednym z najpłodniejszych rysowników, zatrudnionych przez Ambrożego Grabowskiego przy sporządzaniu kopii z dawnych i współczesnych obrazów, rysunków i rycin, łączących się tematycznie z dziejami Polski, zwłaszcza Krakowa.

     Poniżej prezentujemy dwa rysunki Konstantego umieszczone w pamiętniku siostry - Ludwiki.


Podpis w prawym dolnym rogu: Constantin Kopff 1828

      Jego dorobek liczący setki kopii posiada duże znaczenie dokumentalne. Najbogatsze zbiory prac znajdują się w Państwowym Archiwum Miasta Krakowa, w Muzeum Narodowym i w Bibliotece Jagiellońskiej.

     Po dłuższej chorobie Konstanty Kopff zmarł bezpotomnie w Krakowie, w domu młodszego brata Wiktora 19.09.1868r.

 

Bibliografia:
Polski Słownik Biograficzny: Kopff Konstanty - opracowanie hasła Maria Goetel-Kopffowa
Rocznik Krakowski, 1970, Grabosciana - Z.Sołtysowa
Zbiory prywatne